יותר ויותר עובדים מוותרים על רכב חברה, האם הוא כבר אינו משתלם?

22/02/2021

רכב חברה הוא בהחלט אחד הפינוקים הגדולים של עובדי הייטק ועובדים מתחומים שונים, הרי אין כמו ההרגשה של למלא מיכל דלק פול ולטייל בסופי שבוע עם המשפחה. אולם, אם נניח בצד את השיקולים הרגשיים, נגלה שהעסקה לא תמיד משתלמת.

אם גם לכם מקום העבודה הציע רכב חברה, דעו כי מדובר על פינוק אמיתי, אך אם נרד לעומק הדברים ונבצע שיקול כלכלי, לא תמיד נגלה שהעסקה אכן משתלמת. ברוב המקרים רכב חברה הוא סמל סטטוס ואולי קצת מטפח לנו את האגו, אבל לא תמיד ידידותי לכיס שלנו. בואו נראה האם רכב חברה משתלם באמת או לא.

תכל'ס, כמה רכב חברה עולה לנו?

מקום העבודה מעניק רכבים לעובדים, אך על חשבון חלק מהמשכורת. בחישוב פשוט, מדובר בהטבה שתשפיע על הנטו החודשי שלכם, כלומר השכר יקטן עקב הוספת ההטבה לנטו. אולם, חשוב להבין שלא רק המשכורת תקטן, אלא גם ההפרשות הסוציאליות שמן הסתם קטנות, כיוון שגם עליהן עלינו לשלם הטבת מס, שמן הסתם יקטנו. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון, הוא שכאשר אנו לוקחים רכב חברה, הסעיפים של החזר נסיעות או אחזקת רכב ימחקו מהתלוש, מה שאומר שלפחות 500 שקלים (חישוב משוער) ייעלמו כיוון שלקחתם רכב חברה.

בואו נדבר על מיסים…

בנוסף לכל אלה, חשוב להבין שעל פי החוק, מס הכנסה מתייחס לרכב בתור הטבה לכל דבר, וכמובן אין מתנות חינם, ולכן על ההטבה הזו תשלמו מיסים בגובה של 2.48% משווי הרכב. איך החישוב עובד? נניח שקיבלתם רכב ממקום העבודה ששוויו עומד על 100 אלף שקלים, הווה אומר שקיבלתם הטבה בשווי של 2,480 שקלים שתתווסף לשכר, כלומר חישוב של2.48% מתוך שווי הרכב העומד על  100 אלף שקלים. המס שישולם על ההטבה יחושב על פי מדרגות המס שלכם. הממוצע של לקיחת רכב מהעבודה יכול להיות ברוב המקרים הורדה של 3,500-5,000 שקלים בחודש ואף יותר, תלוי כמובן בסוג הרכב ובגובה השכר שלכם.

אז מה כדאי לקחת בחשבון רגע לפי שלוקחים רכב ממקום העבודה?

כפי שראינו, מדובר על הורדה משמעותית מהשכר, ולכן כדאי לקחת בחשבון כמה פרמטרים רגע לפני שלוקחים רכב חדש מהעבודה. חשוב לציין שבמקרים רבים משתלם יותר לרכוש רכב חדש שבסוף יהיה שלכם לגמרי. כמובן שיש לבצע את השיקול הכלכלי וגם את החישובים הבאים:

  • האם זה רכב ראשי או משני בבית?
  • מה המרחק בין מקום העבודה לביתכם (מבחינת צריכת דלק)?
  • מהי מידת השימוש שלכם ברכב?
  • האם הנכם זקוקים לרכב משפחתי גדול (7 מקומות למשל)?

אחרי שעניתם על שאלות אלה, עשו חשבון האם התשלום הגבוהה על הרכב אכן מצדיק את עצמו, או שכדאי לנסות אלטרנטיבה אחרת של לקיחת מימון לרכב חדש. כמובן שיש לקחת בחשבון גם את כל ההוצאות הנלוות לרכב כמו דלק, ביטוחים, טיפולים תקופתיים ועוד. בסוף תוכלו להשוות בין השניים ולראות מה יותר משתלם. אגב, ברוב המקרים רכישת רכב חדש אטרקטיבית יותר ביחס ללקיחת רכב ממקום העבודה.

הטופס נשלח בהצלחה!