היברידי – חשמלי – פלאג אין – מה ההבדלים בניהם?

15/02/2021

רכישת רכב חדש היא משימה לא פשוטה, ואפשר להבין למה… ישנם סוגים שונים של רכבים, החל מהיברידיים, חשמליים, פלאג אין ועוד. אם גם אתם מתבלטים בין שלושת האפשרויות, הכתבה הזאת בדיוק בשבילכם. הכנו סקירה מיוחדת על האפשרויות, כך תוכלו להבין את ההבדלים בניהם ולהחליט מה מתאים לכם.

בואו נדבר על רכב היברידי

רכבים היברידיים הפכו לנמכרים ביותר בשוק הרכבים בשנת 2019, וזאת על פי הנתונים של איגוד יבואני הרכב. הרכב שנמצא בראש הרשימה הוא טיוטה קורולה היברידי, ואחריו רכב יונדאי איוניק שגם זכה לרכב הנמכר בשנת 2018 וגם קיה נירו מככבת ברשימה.

רכבים היברידיים לא בכדי מככבים בראש רשימת הרכבים הנמכרים, אלא מכיוון שהם חסכוניים מאוד בדלק, אך מצד שני יש עליהם יותר מס בעת הקנייה ביחס לרכבים אחרים, ואת זה צריך לקחת בחשבון בעת הרכישה.  לרוב, רכבים רגילים מצויידים במנוע בנזין או דיזל שמצד אחד צורכים דלק ואוויר ומצד שני פולטים עשן. במקרה של מכונית היברידית, למנוע הקיים יש תוספת עזר של מנוע חשמלי, שתפקידו לחזק את מנוע הבנזין, מה שגורם לפחות מאמץ ופחות צריכת דלק.

בשורה תחתונה, רכבי היברידי נחשבים לפופולריים מאוד, ולא בכדיהם נמצאים בראש רשימת הרכבים הנמכרים, הן בשל החיסכון בדלת שהוא משמעותי יותר וגם המיתוג של "רכב ידידותי לסביבה" שגם תורם רבות לפופולריות שלהם.

בואו נדבר על רכב חשמלי

רכבים חשמליים נקראים בשוק הרכבים EV – Electric Vehicle, מדובר על רכבים אשר ממונעים על ידי מנוע חשמלי, ללא מנוע בנזין או דלק המונעים באמצעות בעירה. רכבים חשמליים נעשו טרנדיים מאוד בשנים האחרונות, הרבה בזכות החיסכון בדלק, או ליתר דיוק אי צריכת דלק כלל וכלל. כיום רכבים חשמליים מהווים את דור העתיד בתחום והבסיס לרכבים אוטונומיים שכבר בימים אלה מתחילים לצבור תאוצה בזכות רכב טסלה.

רכבים חשמליים נחשבים לידידותיים מאוד לסביבה, כך שלא פלא שהם זוכים לאהדה וקבלת הטבות כספיות מצד הרגולוטורים במדינות שונות בעולם, ואף ישנן מדינות המעניקות הטבות מס שונות לרוכשים על מנת לייצר פופולריות ומעבר לרכבים חשמליים. רכבים חשמליים נפוצים הם רנו זואי, MG ZS EV, אופל קורסה, פיג׳ו e208, מיני חשמלית, טסלה ועוד.

בואו נדבר על רכב פלאג אין

פלאג-אין הוא רכב שגם נחשב להיברידי בדיוק כמו שפירטנו כאן, אבל לפלאג אין יש סוללה גדולה יותר ביחס לרכבי היברידי, מה שאומר שיש לרכבים אלה יותר אנרגיה וברוב המקרים גם המנוע שלהם הרבה יותר חזק. מי שמתכנן לרכוש רכב פלאג אין, צריך לדעת שעליו להטעין אותו באמצעות שקע חשמלי, כלומר לחבר לעמדת טעינה וליהנות מטווח נסיעה של כמה קילומטרים (בהתאם למידע של יצרן הרכב). למעשה, אפשר לנסוע עם הרכב בלי לצרוף אף טיפה של דלק, אולם כאשר נגמר החשמל מנוע הבנזין מתחיל לפעול ואז הרכב הופך להיברידי.

בשורה תחתונה, רכב פלאג אין יכול לנסוע באמצעות חשמל או באמצעות סולר/דיזל כמו כל רכב רגיל. רכבי פלאג אין נפוצים בשוק הם קיה נירו פלאג אין הייברידי שמככבת בראש רשימת הרכבים הנמכרים בשנת 2019 וגם רכב מיצובישי אאוטלנדר PHEV.

הטופס נשלח בהצלחה!